Arheoloģija

Arheoloģija ir zinātnes nozare kura pēta vēstures liecības balstoties uz dažādiem artefaktiem un citām vēstures liecībām. Tieši pateicoties arheoloģijai mēs varam izzināt vēsturi pirms rakstības parādīšanās, mēs varam doties uz muzejiem un apskatīt senos cilvēkus un pat dinozaurus. Tieši arheoloģija mums sniedz šīs iespējas, jo atklājot miruša dinozaura fosilijas, arheologi spēj mums parādīt ne tikai to, kā šis dzīvnieks vai arī cilvēks izskatījās, bet spēj arī pastāstīt par tā dzīvi un pat nāvi.

Lai arī par zinātni arheoloģija kļuva tikai 18. Gadsimtā, tā jau no seniem laikiem ir pastāvējusi kā iespēja uzzināt vēstures noslēpumus. Pirmie arheoloģiskie izrakumi ir bijuši jau vairākus gadu simtus pirms mūsu ēras. Ņemot vērā to, ka rakstība ir pastāvējusi tikai aptuveni 5000 gadus, arheoloģija ir vienīgais veids kā varam uzzināt par laiku un dzīvi pirms tās rašanās.

Arheoloģija ir ļoti plaša zinātne, tā izplešas pa visu pasauli un arī pie mums Latvijā tā ir sastopama. Arī šeit, mūsu zemē ir iespējams atrast dažādus vēstures reliktus. Pētot senos apbedījumus, veidot izrakumus un atklājot gan fosilijas gan citus reliktus, varam uzzināt par to, kas šeit dzīvoja, kā dzīvoja un kas ar šiem cilvēkiem un arī dzīvniekiem notika.

Lai arī arheoloģija balstās uz izrakumu un tamlīdzīgu pētījumu veikšanu, pateicoties modernajām tehnoloģijām , paveras daudz jaunu veidu kā vēl precīzāk noteikt gan laikus gan vietas un visu pārējo, kas palīdz mums izprast vēsturi. Dažādās tehnoloģijas, iekārtas un daudz kas cits, spēj palīdzēt ne tikai saprast detaļas par vēsturi, bet ir iespējams arī radīt daudz precīzākas reprezentācijas, lai visi varētu redzēt kā izskatījās dinozauri, kas notika ar alu cilvēkiem un tamlīdzīgi. Tieši pateicoties arheoloģijas pētījumiem, muzejos ir iespējams apskatīt teju visu cilvēces vēsturi un ne tikai cilvēces. Protams, ne tikai arheoloģija saņem, visus nopelnus, bet pētot rakstiskās liecības un citus avots ir iespējams uzzināt tikai to, kas ir saglabājies. Arheoloģija spēj pētīt arī to, par ko ir palikuši tikai nospiedumi un atlūzas.

Arheoloģija prasa ļoti daudz, jo arheologiem ir jāpārzina ļoti liela zinātnes joma. Šiem pētniekiem ir nepieciešams zināt ne tikai vēsturi, bet arī dažādas citas zinātnes, lai spētu savu darbu veikt pēc iespējas labāk. Tieši tāpēc ka arheologiem ir jābūt tik zinošiem, mēs visi esam redzējuši filmas kur šie cilvēki tiek attēloti kā gudri, bezbailīgi un, vienkārši, satriecoši piedzīvojumu meklētāji. Lai arī reālā arheologu ikdiena neietver sevī cīņas ar mūmijām un slepenu faraonu kapeņu uzlaušanu, šie priekšstati nebūt nav tik tāli no patiesības. Protams, daudz laika tiek pavadīts pētot informāciju, sijājot smiltis izrakumos, pētot atlūzas, ik pa laikam tiešām notiek vērienīgi atklājumi. Iespējams tieši tas, ka šie cilvēki spēj atrast sen zudušas vietas un dārgumus, ap tiem ir izveidojusies zināma noslēpumainības un briesmu aura.

Post Navigation