Brontozauri

Kad iztēlojamies dinozauru, tad bieži nāk prātā brontozaurs, milzīgais augēdājs. Turklāt, ja mēs Google pameklētu dinozaurus, tad atklātos, ka bildes ar aprakstiem “brontozaura ilustrācija” būtu diezgan lielā skaitā.

Taču patiesībā tādas dinozauru sugas kā brontozaurs nemaz nebija. 19. gadsimta 70. gados valdīja sava veida palentoloģijas drudzis, kas savukārt atstāja paliekošus pārpratumus par to, kādi īsti bija dinozauri.

Tas palentologs, kurš pirmais atklāja kādu jaunu sugu, to arī nosauca vārdā, un sagadījās, ka pirmais dinozauru sugu, ko nepareizi saucam par brontozauriem, atklāja Otniels Māršs. Savu atklājumu Māršs nosauca par apatozauru, no grieķu “apatē” jeb “maldinošs”.

Pēc pāris gadiem Māršs atklāja vēl vienu, tikai daudz lielāku apatozauru, kuru viņš to kļūmīgi nosauca par brontozauru par godu māsām Brontē, kuras acīmredzot ne tikai labi rakstīja, bet bija arī labi resnas. Labi, tas bija joks. Īstenībā “brontē” ir vēl viens grieķu vārds, tikai šoreiz “pērkons”.

Šo eksemplāru ar nedaudz “pietūnētu” galvu izlika kādā izstādē, tam paturot kļūdaino nosaukumu, kurš iegājās tautās un kopš tā laika, kad dzirdam vārdu “brontozaurs”, mēs domājam par milzīgu zālēdāja ķirzaku, nevis par to, kāpēc gan zinātnieki nevar divreiz pārbaudīt savus atklājumus.

Post Navigation